Според вас какъв е най-добрият начин за учене? Според нас е правене! За поредна година стартират проектните дейности в Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации. Първата проектна дейност бе възложена на випуск 2019. В период от 4 седмици, наречен sprint поради краткостта на времето, учениците трябваше да изготвят игра от тип лабиринт. Нека да разгледаме проектите, класирали се в топ 5:

5 място – Отбор Kukuruz

Тодор Зафиров – Scrum Trainer

Теодора Компанска – Front-End Developer

Иван Стаев и Мариета Стойчева – Back-End Developer

Даниел Колев – QA Engineer

Тяхната игра е базирана на филмовата поредица „Лабиринтът“. Вие сте играч, който трябва да успее да премине през лабиринта без да умре от врага – паяк. Играчът трябва да избяга от опонента и да оцелее в продължение на 5 нощи, за да премине през лабиринта.

Питахме Мариета Стойчева как се е справил отбора им с екипната работа: „По мое мнение успяхме да се синхронизираме добре и не бих пропуснала да бъда пак в този отбор.“

4 място – Отбор Braven

Стоян Иванов – Scrum Trainer

Виктор Киров – Front-End Developer

Стас Узунов – Back-End Developer

Теодор Карчев – QA Engineer

Могъщ, но много съмнителен магьосник те наема да убиеш Джамал Сехди Албадас Петхи III, господарят на тъмниците в Средна-земя. Braven e компютърна игра, споделяща определени характеристики, подобни на оригиналната игра Rogue. Особено включването на един герой в голямо подземие/кула, с ключов фокус върху управлението на инвентара и изграждането на статистики.

demo img 1

Стас Узунов даде следния коментар за проекта си: „Екипната ни работа беше сполучлива на този проект. Мисля, че се представихме прилично нито колкото да мине номера, нито да бъде „WOW“. Научих се как по-лесно да работя със структури, динамични двумерни масиви и как да мисля рационално, за да направя логиката на самата игра.“

3 място – Отбор Untitled

Мартин Мечков – Scrum Trainer

Христо Ковачев – Front-End Developer

Мария Илчева – Back-End Developer

Ванина Тенева – QA Engineer

Играта представлява класически лабиринт с три нива на трудност като при всяко стартиране на играта, лабиринтът е различен.

Попитахме Мартин Мечков какво мисли за темата на проектната дейност: „За мен темата на проекта беше много интересна и сложна, но това ни помогна да научим нови неща. Радвам се, че с отбора ми успяхме да преодолеем това предизвикателство.“

2 място – Отбор The Runners

Николай Бранков – Scrum Trainer

Веселин Стоянов – Front-End Developer

Марио Берберов – Back-End Developer

Костадин Талигаджиев – QA Engineer

Тяхната игра позволява на всеки потребител да се регистрира със собствен имейл в сайта, посветен на играта, и да премине през лабиринт от 3 трудности.

Попитахме Марио Берберов как се е справил с проектната дейност: „Мисля, че представянето ни беше доста прилично. В сравнение с другите проекти, тази тема беше наистина много интересна, което ни предостави голяма доза адреналин. Мисля, че това което успяхме да сътворим за този период за работа е наистина чудесно и съм наистина много радостен, защото всеки от екипа работеше много здраво.“

1 място – Отбор Vavylon

Атанас Пожарлиев – Scrum Trainer и Back-End Developer

Калин Червенков – Front-End Developer

Борис Савов – Front-End Developer

Ивелин Василев – QA Engineer

Техния проект е силно привлекателна, базирана на история, игра, свързана с Вавилонската кула. Играта съдържа лоби и 2 случайно генерирани лабиринта за всеки етаж, като всеки лабиринт може да има до 3 вида свитъка, предоставящи различни ефекти на играча.

Vavylon Logo

Интервюирахме Калин Червенков, Front-End Developer-а на отбора: „Повече от доволен съм от проектната дейност, която приключи преди броени дни. Мога да започна като благодаря на отбора си за прекрасната работа, която свършихме. Екипната работа беше както винаги на ниво, поддържахме високо ниво на мотивация през цялото време и още от началото имахме подробен план за работа. Крайният продукт, който направихме е почти на 100% завършена игра с много механики и трикове, които могат да подобрят времето за побеждаване на играта. За да научите повече за gameplay-я на играта, може да прочетете readme-то в github. През тази проектна дейност всички научихме по нещо, но най-значимото е свързано с отборната работа. Все пак не крайният продукт е важен, а процесът на получаватено му.“

Изготвено от: Ванина Тенева и Мария Илчева